Hazard, a upadłość konsumencka

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić czym jest hazard patologiczny. Zgodnie z klasyfikacją ICD-10 hazard patologiczny należy do zaburzeń nawyków i popędów. Chory odczuwa silne pragnienie gry i nie jest zdolny do opanowania się siłą woli. Często pochłonięty zostaje wyobrażaniem i myśleniem dotyczącym gry oraz okoliczności jej towarzyszącymi, co dodatkowo skłania go do powtarzania patologicznego wzorca zachowania, mimo że prowadzi do ewidentnych szkód i problemów w życiu społecznym, rodzinnym, zawodowym i materialnym.
Zgodnie z klasyfikacją ICD-10 aby móc stwierdzić zaistnienie patologicznego hazardu muszą zostać spełnione następujące kryteria:
-dwa lub więcej epizody grania występujących w okresie co najmniej 1 roku.
-epizody nie przynoszą zysku, lecz są kontynuowane pomimo odczuwanego złego samopoczucia oraz zakłócenia jednostkowego funkcjonowania w codziennym życiu.
-osoba opisuje intensywny, trudny do opanowania popęd do gier i wskazuje na niezdolność do zaprzestania gry wysiłkiem woli.
-osoba jest pochłonięta myśleniem i wyobrażaniem sobie czynności grania lub towarzyszących jej okoliczności.
Hazard patologiczny zamienia życie osoby chorej oraz najbliższych w koszmar niekończącego się zadłużenia. Chory traci kontrolę nad swoim zachowaniem i zaciąga liczne kredyty i wysoko oprocentowane pożyczki w bankach oraz innych instytucjach kredytowych popadając w klasyczną spiralę zadłużenia.
Co jest potrzebne, aby hazardzista mógł ogłosić upadłość konsumencką?
PEŁNA DOKUMENTACJA MEDYCZNA potwierdzająca uzależnienie od hazardu. Ponadto dowody na to, że hazardzista poddał się terapii. Najlepiej, gdy można udokumentować każdy etap leczenia. Nie bez znaczenia jest także zachowanie się po przebytej terapii świadczące o tym, że były hazardzista na nowo układa sobie życie już w sposób wolny od uzależnienia wypełniając sumiennie społeczne, zawodowe i rodzinne zobowiązania.-

Masz pilną sprawę?

Zadzwoń:

509 845 635
505 739 112
502 942 388

Adres kancelarii:

ul. Ks. Ściegiennego 49/2
Katowice 40-114

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia ocena: 0]