Jak powinny być oznaczone kosmetyki?

Każdy kosmetyk oferowany na polskim rynku powinien być oznaczony w ściśle określony sposób. Szczególną uwagę warto zwracać na produkty kupowane w sieci. Co powinno się znaleźć na każdym opakowaniu
Produkt kosmetyczny, zgodnie z przepisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącego produktów kosmetycznych, oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała.
Opakowanie kosmetyku powinno zawierać informacje:
Nazwa kosmetyku,
Funkcja kosmetyku,
Imię i nazwisko, bądź nazwa producenta,
Nazwa państwa z którego kosmetyk pochodzi, jeśli jest produkowany poza Polską,
Masa lub objętość,
Data minimalnej trwałości,
Szczególne środki ostrożności,
Numer partii,
Wykaz składników – powinien być przedstawiony w malejącym porządku według masy.
Każdy kosmetyk powinien być oznakowany terminem trwałości. Na opakowaniu musi znaleźć się informacja o dacie minimalnej trwałości produktu, poprzedzona informacją „najlepiej zużyć przed końcem”, lub znakiem klepsydry.
Kosmetyki nie mogą zawierać substancji niedozwolonych wskazanych w załączniku II do rozporządzenia 1223/2009, substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonych ilościach, zakresie i warunkach stosowania, wskazanych w załączniku III do ww. rozporządzenia, barwników, substancji konserwujących i promieniochronnych.

Masz pilną sprawę?

Zadzwoń:

509 845 635
505 739 112
502 942 388

Adres kancelarii:

ul. Ks. Ściegiennego 49/2
Katowice 40-114

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia ocena: 0]