Konto bankowe dla dziecka

Rodzice bardzo często dają drobne pieniądze swoim pociechom w ramach tzw. kieszonkowego. Zazwyczaj odbywa się to poprzez wręczenie odpowiednich nominałów, natomiast w świecie co raz bardziej cyfrowym możemy zadać sobie pytanie czy to jedyna forma przekazania pieniędzy naszym dzieciom.

Ewentualnością jest rozważenie założenie dla niego rachunku bankowego. Wszystko w trosce o finanse swoich pociech. Takie konto uczy odpowiedzialności, a także jest dobrą formą wsparcia startu w dorosłość.

Konto dla dziecka różni się znacząco od standardowego konta bankowego. Trzeba pamiętać, że choć środki gromadzone są przez dziecko, to aż do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletniości rachunkiem zarządzać będą rodzice.
Do uprawnień rodzica możemy wliczyć:
Ustalanie limitów płatności-
Jeśli w pakiecie z kontem dla dziecka jest również karta, to rodzic decyduje, jakie są dzienne limity transakcji.
Powiadomienia o płatnościach kartą
Wybór funkcji dostępnych w aplikacji dziecka-
Mowa tu na przykład o doładowaniach telefonu na kartę czy możliwości zakupu kodów do gier i serwisów muzycznych.
Odebranie dziecku dostępu do konta-
To oczywiście ostateczność, jednak warto o tym wspomnieć. Rodzic w każdej chwili może zablokować możliwość korzystania z karty, dostęp do systemu bankowości i aplikacji mobilnej.

Nastolatkowie powyżej 13. roku życia uzyskują ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a to oznacza, że mogą samodzielnie dysponować pieniędzmi bez każdorazowego zatwierdzania płatności przez rodzica. Dzieje się to jednak po wyrażeniu zgody rodzica/opiekuna prawnego na otwarcie rachunku.
Rodzicowi nadal przysługują uprawnienia:
Wgląd do historii transakcji-
Rodzic ma wgląd do pełnej historii transakcji dziecka powyżej 13. roku życia, czyli do wykonanych przelewów, płatności w sklepach i w internecie.
Ustawianie limitów transakcyjnych
Do rachunków dla osób powyżej 13. roku życia wydawane są standardowe karty płatnicze, ale rodzic może ustalić limity na rachunku dziecka.
Brak możliwości zaciągania zobowiązań poniżej 18. roku życia
Czy nastolatek posiadający konto bankowe może narobić długów? Nie, ponieważ do momentu osiągnięcia pełnoletności, nie ma on możliwości samodzielnego zakładania produktów dodatkowych, w tym oczywiście wnioskowania o kredyt lub pożyczkę.
Kwota zwykłego zarządu
To sformułowanie przyjdzie z pomocą, jeśli zastanawiasz się, czy w sytuacji, gdy na koncie jest większa suma pieniędzy, nastolatek może wypłacić wszystko na raz? Odpowiedź brzmi: nie.
Oficjalny sprzeciw rodzica
Ostateczną formą kontroli wydatków starszego dziecka jest sprzeciw rodzica dotyczący możliwości dysponowania przez niego rachunkiem, co skutkuje zablokowaniem dostępu do konta.

Masz pilną sprawę?

Zadzwoń:

509 845 635
505 739 112
502 942 388

Adres kancelarii:

ul. Ks. Ściegiennego 49/2
Katowice 40-114

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia ocena: 0]