Zadatek a zaliczka

Zadatek a zaliczka

Zadatek jest formą zabezpieczenia realizacji umowy chroniąc obie strony. W przypadku, gdy nie dojdzie do wykonania umowy przez jedną ze stron, to druga może od niej odstąpić. W konsekwencji zachowuje otrzymany zadatek, a jeżeli sama go dała to może zażądać kwoty dwukrotnie wyższej. Zaliczka z kolei nie daje gwarancji finalizacji zawartej umowy, ponieważ każda ze stron może się wycofać beż żadnych konsekwencji finansowych.

Różnicę między zadatkiem a zaliczką można rozpatrzyć w trzech aspektach.

Kiedy umowa nie zostanie zrealizowana z winy klienta: zadatek przepada na rzecz usługodawcy, zaliczka zostaje zwrócona klientowi.

Kiedy umowa nie zostanie zrealizowana z winy usługodawcy: zadatek zostaje zwrócony klientowi w podwójnej wysokości, zaliczka zostaje zwrócona klientowi w wysokości w jakiej została wpłacona.

Kiedy umowa zostanie rozwiązania przez obie strony lub z powodu okoliczności niezależnych od żadnej ze stron: zadatek zostaje zwrócony klientowi w takiej samej wysokości w jakiej została wpłacona, zaliczka zostaje zwrócona klientowi w takiej samej wysokości w jakiej została wpłacona.

 

Masz pilną sprawę?

Zadzwoń:

509 845 635
505 739 112
502 942 388

Adres kancelarii:

ul. Ks. Ściegiennego 49/2
Katowice 40-114

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia ocena: 0]