Co daje upadłość konsumencka?
Dzięki tej procedurze mamy możliwość uniknięcia spłacania długów, niezależnie od podłoża ich powstania z wyłączeniem zobowiązań alimentacyjnych.
W dobie panowania pandemii COVID 19 sporo ludzi może mieć problemy z regulowaniem swojego zadłużenia.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może okazać się jedynym sposobem na uzyskanie pomocy i życia pozbawionego długów.
Mimo to nie powinien to być sposób unikania płacenia swoich zobowiązań, które zostały zaciągnięte bez analizowania swoich możliwości finansowych.
Upadłość konsumencka w dobie koronawirusa?
Przed pandemią uzyskanie pozytywnej decyzji sądu w przypadku wniosku o upadłość konsumencką było możliwe, gdy niewypłacalność dłużnika nie miała charakteru umyślnego.
Po stwierdzeniu przyczyny wyraźnego zaniedbania sąd zazwyczaj taki wniosek oddalał.
Upadłość konsumencka według nowelizacji ustawy z dnia 24 marca 2020 roku może zostać ogłoszona w sytuacji powstania zawinionej niewypłacalności.
Obejmuje ona osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
Wiążę się to z sytuacją, w momencie gdy dana osoba uzyskuje zbyt niskie dochody, by mogła zapewnić sobie utrzymanie i jednocześnie spłacać zaciągnięte długi.
Nowelizacja ustawy z 24 marca 2020 roku w sprawie upadłości konsumenckiej w czasie pandemii
Po zmianie ustawy wniosek o upadłość konsumencką mogą składać osoby, które zamierzenie doprowadziły do powstania długów a przyczyną ich niewypłacalności jest analizowana dopiero w chwili ogłoszenia upadłości.
Wniosek o upadłosć może zostać złożony zarówno przez dłużnika, jak i jego wierzyciela. Podczas drogi sądowej należy uzasadnić, że osoba zadłużona nie ma możliwości, aby spłacać zaległe zobowiązania.
Masz pilną sprawę?
Zadzwoń:
509 845 635
505 739 112
502 942 388
Adres kancelarii:
ul. Ks. Ściegiennego 49/2
Katowice 40-114
Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 1 Średnia ocena: 5]