Prowadzenie po alkoholu - Przestępstwo czy Wykroczenie?

W polskim ustawodawstwie jazda pod wpływem alkoholu, jako czyn społecznie szkodliwy, jest skrupulatnie sankcjonowana przez prawo karne. Jednakże nie każdy kierowca będący pod wpływem alkoholu popełnia przestępstwo, gdyż w określonych przypadkach czyn ten stanowi jedynie wykroczenie.

Zawartość alkoholu we krwi – wyznacznik stanu upojenia

Głównym wyznacznikiem jest w tym przypadku, oczywiście zawartość alkoholu we krwi, albo w wydychanym powietrzu. Stan nietrzeźwości, albowiem w takim stanie trzeba się znajdować prowadząc pojazd by odpowiadać już za przestępstwo a nie wykroczenie, to stan zgodnie z którym alkohol we krwi przekracza 0.5 promila, albo w wydychanym powietrzu 0.25 mg/dm3 (art 115 §15 kk). Natomiast gdy poziom alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila albo obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza, wówczas popełnione zostaje wykroczenie, którego sankcje są łagodniejsze od tych, na które możemy narazić się prowadząc pojazd powyżej wskazanej granicy.

Jaka kara za prowadzenie pod wpływem?

Sąd wymierza karę wg swojego uznania w granicach przewidzianych prawem, jednakże w wyrokowaniu musi brać pod uwagę m.in.: warunki osobiste sprawcy, w szczególności motywację i sposób zachowania, ponadto stopień szkodliwości czynu, obowiązki ciążące na sprawcy i inne wskazane w art. 53 kk wytyczne.
Na uwadze należy mieć również fakt, że czynników wpływających zarówno na wymiar kary jak i środków karnych jest wiele, jednakże przede wszystkim należy pamiętać o tym, że jest to czyn charakteryzujący się co do zasady dużą społeczną szkodliwością, a zatem kara powinna być z jednej strony dolegliwa, z drugiej strony działać zapobiegawczo.

Masz pilną sprawę?

Zadzwoń:

509 845 635
505 739 112
502 942 388

Adres kancelarii:

ul. Ks. Ściegiennego 49/2
Katowice 40-114

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia ocena: 0]