Prowadzenie po alkoholu - Przestępstwo czy Wykroczenie?

W polskim ustawodawstwie jazda pod wpływem alkoholu, jako czyn społecznie szkodliwy, jest skrupulatnie sankcjonowana przez prawo karne. Jednakże nie każdy kierowca będący pod wpływem alkoholu popełnia przestępstwo, gdyż w określonych przypadkach czyn ten stanowi jedynie wykroczenie.
Głównym wyznacznikiem jest w tym przypadku, oczywiście zawartość alkoholu we krwi, albo w wydychanym powietrzu. Stan nietrzeźwości, albowiem w takim stanie trzeba się znajdować prowadząc pojazd by odpowiadać już za przestępstwo a nie wykroczenie, to stan zgodnie z którym alkohol we krwi przekracza 0.5 promila, albo w wydychanym powietrzu 0.25 mg/dm3 (art 115 §15 kk). Natomiast gdy poziom alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila albo obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza, wówczas popełnione zostaje wykroczenie, którego sankcje są łagodniejsze od tych, na które możemy narazić się prowadząc pojazd powyżej wskazanej granicy.
Sąd wymierza karę wg swojego uznania w granicach przewidzianych prawem, jednakże w wyrokowaniu musi brać pod uwagę m.in.: warunki osobiste sprawcy, w szczególności motywację i sposób zachowania, ponadto stopień szkodliwości czynu, obowiązki ciążące na sprawcy i inne wskazane w art. 53 kk wytyczne.
Na uwadze należy mieć również fakt, że czynników wpływających zarówno na wymiar kary jak i środków karnych jest wiele, jednakże przede wszystkim należy pamiętać o tym, że jest to czyn charakteryzujący się co do zasady dużą społeczną szkodliwością, a zatem kara powinna być z jednej strony dolegliwa, z drugiej strony działać zapobiegawczo.

Masz pilną sprawę?

Zadzwoń:

509 845 635
505 739 112
502 942 388

Adres kancelarii:

ul. Ks. Ściegiennego 49/2
Katowice 40-114

Oceń artykuł!
[Liczba ocen: 0 Średnia ocena: 0]